تریگر در معامله یعنی چه؟

عکس آموزش تریگر

اگر در بازارهای مالی فعال هستید و در انواع آن‌ها فعالیت داشتید، به احتمال زیاد با کلمه‌ای به نام تریگر آشنا هستید. شاید اگر برای نخستین بار این کلمه به گوشتان خورده باشد، از خود بپرسید تریگر در معامله یعنی چه؟ موفقیت در بازارهای مالی، نیازمند این موضوع است که تا چه حد توانایی‌های خود را در این زمینه ارتقاء دادید. در واقع یک تریدر موفق، تریدری است که بتواند از تمام پتانسیل‌ها استفاده کند و در جهت موفقیت و کسب سود، گام بردارد. خریداری کردن یک دارایی در قیمت مناسب و فروش آن در قیمت‌های بالاتر، باعث می‌شود سرمایه تریدر افزایش یابد. در این زمینه باید تکنیک‌های زیادی را فرا گرفت و استراتژی‌های مبتنی بر موفقیت را پیاده کرد.

تکنیک‌ها و ابزارهای زیادی در این راه وجود دارد. تریدر می‌تواند با استفاده از آن‌ها سوددهی خود را از بازار بدست بیاورد. یکی از ابزارهای مهم در تحلیل تکنیکال که تریدر باید به آن واقف باشد، تریگر است. در ادامه می‌خواهیم بیشتر درباره این اصطلاح بدانیم و اطلاعات مناسبی را در اختیار شما مخاطبین گرامی قرار دهیم.

تریگر در معامله یعنی چه؟

در نخستین عنوان از مقاله تریگر در معامله یعنی چه، می‌خواهیم تعریفی از این مفهوم ارائه کنیم و به صورت کاملا دقیق، متوجه معنای این واژه شویم. تریگر که برگرفته از کلمه انگلیسی Trigger است، به معنای ماشه می‌باشد. این مفهوم بدین معناست که یک شکارچی، تا مدت‌ها دست به ماشه منتظر می‌ماند تا صید خود را در موقعیتی ایده‌آل مشاهده کند. در چنین حالتی هنگامی که تمام شرایط مهیا باشد، شکارچی ماشه را کشیده و صید را بدست می‌آورد. این مفهوم به تریدر نیز بسط داده می‌شود. یک تریدر در بازارهای مالی، منتظر شرایطی می‌باشد تا تمام حالات ممکن همسو با ذهنیت او باشد. در چنین حالتی تریدر دارایی مورد نظر را بررسی و در نقطه مورد نظر خود، اقدام به دریافت موقعیت معامله می‌کند.

عکس تریگر در نمودار
با تریگر امن معامله کنید

به عبارتی تریگر را می‌توان اینطور بیان کرد که مجموعه‌ای از استراتژی‌ها و موقعیت‌هایی است که در آن نواحی، تریدر مشغول بررسی چارت و نمودار دارایی بوده و پس از آنکه قیمت به چنین مناطقی وارد شود، تریدر مانند یک شکارچی ماشه را چکانده و وارد موقعیت معامله‌گری می‌شود. بنابراین تحلیل تکنیکالی و بررسی موقعیت‌های ایده‌آل برای ورود به معامله، نقش بسزایی در تریگر دارد و بدون دانستن این موارد و مهارت کافی در شکار موقعیت، عملا تریگر انجام نمی‌شود و تریدر بی‌نصیب می‌ماند.

گروه مالی اینوستپ در کنار دوره‌های آمورشی خود دوره تریگر را هم برگزار کرده و در اختیار شما عزیزان قرار داده است تا شناخت بیشتری در خصوص بازارهای مالی داشته باشید.

چگونه باید از تریگر در معاملات استفاده کنیم؟

در این بخش از مقاله تریگر در معامله یعنی چه، می‌خواهیم چگونگی استفاده از تریگر را آموزش دهیم. برای اینکه بتوانیم از تریگر در معاملات خود استفاده کنیم، باید به چندین نکته توجه داشته باشیم. تریگر به خوبی می‌تواند به تریدرها، دو نقطه کلیدی برای انجام معامله را نشان دهد. نقطه ورود و نقطه خروج، توسط تریگر مشخص می‌شود. جالب است بدانید ممکن است تریگر ورود یا خروج یک تریدر با هیچ تریدر دیگری یکسان نباشد و این خود مزیت تحلیل تکنیکال است. ولی به طور کلی به این دلیل که نقاط ورود و خروج توسط این ابزار نشان داده می‌شود، می‌تواند بسیار مفید و هیجان انگیز باشد.

اهمیت استراتژی در مشخص کردن تریگر

برای اینکه بتوانید به خوبی از تریگر در معاملات خود استفاده نمایید، باید ابتدا استراتژی شخصی خود را مشخص نمایید. این استراتژی می‌تواند شامل موارد گوناگونی شود. اینکه با چه مقدار حجم و سرمایه وارد معامله شوید، اینکه میزان سود یا زیان تخمینی چه مقدار است، اینکه با چند درصد سودآوری رضایت می‌دهید و از معامله خارج می‌شود، تماما مواردی هستند که باید یک تریدر قبل از تریگر معامله به آن‌ها آگاه باشد. تمام این موارد استراتژی های شخصی بوده و هر تریدر با تریدر دیگر در این زمینه، پاسخ‌های متفاوتی خواهند داشت.

پس از آنکه به خوبی استراتژی شخصی خود را بررسی و آن را بر روی موقعیت معامله اعمال کردید، نیاز دارید به خوبی تحلیلی از دارایی را ارائه دهید. این تحلیل باید قدرتمند و دقیق باشد؛ زیرا نقاط ورود و خروج که اصلی‌ترین پارامترهای یک معامله است، در این حالت به نمایش گذاشته می‌شود. یک تریدر باید به دقت از قدرت چارت آگاه باشد تا بتواند تصمیم مناسبی را اتخاذ کند.

عکس تریگر بر روی نمودار
استفاده از تریگر یکی از اصول مهم تحلیل‌گران است

تریگر در تحلیل تکنیکال به چند صورت است؟

در این بخش از مقاله تریگر در معامله یعنی چه، می‌خواهیم به سراغ بررسی انواع تریگر در تحلیل تکنیکال برویم. همانطور که عنوان کردیم، بر اساس استراتژی‌های شخصی هر تریدر، تریگر می‌تواند دارای اعداد متفاوت و روش‌های گوناگونی باشد. در این بخش می‌خواهیم نگاهی به انواع این روش‌ها بیندازیم و آن‌ها را باهم بررسی کنیم. شما برای کسب مهارت در تریگر و سایر مباحث تحلیل تکنیکال، می‌توانید از دوره تریدر حرفه‌ای و همچنین از ویدئو دوره تریدر حرفه‌ای کمک بگیرید و تمام مسائلی که نیاز است یک معامله‌گر مهارت داشته باشد را بیاموزید.

تریگر کندلی

نخستین روش از تریگر در تحلیل تکنیکال، مربوط به تریگر کندلی می‌باشد. در این روش همانطور که از اسم آن پیداست، تریدر باید به خوبی از کندل‌ها شناخت داشته و اصول تحلیل تکنیکال از نقطه نظر کندل‌ها را بررسی کند. به عنوان مثال کندل اینگالفینگ یا پوششی در یک منطقه مستعد رشد، می‌تواند نشانه‌ای قدرتمند برای ورود به معامله باشد. به عنوان مثال اگر در کف یک روند نزولی، شاهد تشکیل یک کندل چکش باشیم، می‌توانیم به این موضوع استناد کنیم که امکان روند صعودی بر اساس تریگر کندلی وجود دارد. این موضوع در طرفی دیگر برای روند های نزولی نیز امکان‌پذیر است. در واقع در صورت تشکیل یک کندل مرد به دار آویخته در سقف یک روند صعودی، می‌توان این برداشت را کرد که روند نزولی بزودی شروع می‌شود و می‌توان موقعیت فروش یا شورت را در دستور کار قرار داد.

لازمه‌ی این روش، این است که به خوبی با کندل‌های مهمی که ممکن است در نواحی کلیدی تشکیل شوند، آشنا شویم و به آن‌ها تسلط کافی داشته باشیم. چنین موضوعی باعث می‌شود تریگر کندلی توسط یک تریدر در موقعیت‌های معاملاتی، ایجاد شود.

تریگر خط روند

دومین حالت از انواع تریگرها، مربوط به تریگر خط روند است. تریگر خط روند شاید مهم‌ترین تریگری است که یک تریدر اقدام به دریافت آن می‌کند. خط روند یک عنصر و ابزار کلیدی برای تریدر است که در تحلیل‌ها، جایگاهی مهم و حیاتی دارد. در واقع خط روندها باعث می‌شوند به خوبی به حرکت روند آگاه باشیم و بتوانیم موقعیت معاملاتی مناسب را اخذ کنیم. خط روندها می‌توانند دارای شیب صفر و به صورت افقی باشند یا شیب‌دار بوده و دارای روند ثابت نباشند. در یک تریگر با خط روند ثابت، می‌توانیم از حالات مختلفی استفاده نماییم. به عنوان مثال 2 حالت از رایج‌ترین روش‌هایی که می‌توان با خط روند ثابت، یک تریگر معاملاتی بدست آورد را عنوان خواهیم نمود.

فرض کنید قیمت در یک کانال قیمتی ثابتی در حال نوسان است. این کانال بین قیمت 200 و 100 در جریان است. قیمت پس از آنکه به سقف کانال در قیمت 200 تومان می‌رسد، می‌توانیم با گرفتن یک تریگر معاملاتی فروش، وارد معامله شویم و امیدوار باشیم روند قیمتی به صورت نزولی و به سمت قیمت 100 در حال حرکت باشد. این موضوع برای کف کانال نیز صدق می‌کند و تریدر می‌تواند در کف کانال و در قیمت 100، وارد معامله شود و موقعیت خرید را فعال کند.

عکس تریگر در نمودار 3
نمایی از تریگر در تحلیل بازار مالی

فرض دوم تریگر در خط روند

در فرض دوم، اینگونه برداشت می‌شود که قیمت خط روند ثابت افقی را بشکند. فرق کنید قیمت در همین کانال در نوسان است؛ اما یک روند پر قدرت ایجاد شده و عواملی زیادی وجود دارند که ما را خوش‌بین به شکست منطقه مقاومتی می‌کنند. در چنین حالتی تریدر منتظر می‌ماند تا قیمت منطقه مقاومت را بشکند. سپس در پولبک به چنین سطحی، اقدام به خرید می‌کند تا بتواند از روند صعودی و افزایشی، سودآوری مناسبی کسب کند.

برای خط روندهای شیب دار نیز این موضوع وجود دارد اما تفاوت آن، این است که باید در قیمت‌های متفاوت معامله کنیم و نمی‌توانیم قیمت‌های ثابتی مانند 100 یا 200 را برای ورود یا خروج از معامله، عنوان کنیم. فراموش نکنید که تریگر معاملاتی خط روند، از جمله محبوب‌ترین و رایج‌ترین روش‌هایی است که یک معامله‌گر می‌تواند آن را در بازارهای معاملاتی، مورد استفاده قرار دهد.

تریگر الگوهای قیمتی

دسته سوم از تریگرهای معاملاتی مربوط به الگوهای قیمتی هستند. این الگو‌ها در میان تحلیل‌گران بسیار رایج است و با دیدن آن‌ها در بازارهای مالی، می‌توان پیش‌بینی‌های مفیدی در رابطه با ادامه روند قیمتی انجام داد. برای مثال، می‌توانیم به الگو سر و شانه اشاره کنیم. این الگو بسیار رایج بوده و هر تریدری حتی تازه‌کار باید به آن آشنا باشد. مثلث صعودی یا نزولی، پرچم، کنج و کف و سقف دوقلو و سه قلو، از دیگر الگوهای رایج در تحلیل تکنیکال هستند.

در تریگرهایی که به صورت الگو نمایان می‌شوند، تریدر قصد دارد با بررسی مناطق مهمی از نمودار، ابتدا قدرت روند را بررسی کند. سپس علائم و نشانه‌هایی که می‌تواند برای ورود به معامله مفید باشد را ارزیابی کند. در چنین حالتی اگر تریدر الگویی را مشاهده کند، می‌تواند بر اساس آن اقدام به ورود به معامله کند.

در این حالت شناسایی چگونگی تشکیل این الگوها و این که بعد از تشکیل آن‌ها، ادامه مسیر به چه شکلی پیش بینی می‌شود، بسیار مهم است. به عنوان مثال پس از تشکیل الگو سر و شانه، انتظار داریم قیمت به خط گردن پولبک بزند و روند نزولی را آغاز کند. در چنین حالتی اگر تریدر موقعیت معاملاتی خرید را باز کند، قطعا با ضرر مواجه خواهد شد. بنابراین شناسایی و بررسی مسیر پس از تشکیل الگو نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

تریگر اندیکاتور

آخرین دسته از انواع تریگرهای معاملاتی مربوط به تریگر اندیکاتور است. همانطور که از نام این تریگر مشخص است، در چنین حالتی تریدر سعی می‌کند با بررسی اندیکاتورها و شناسایی موقعیت مناسب، وارد معامله شود. از مهم‌ترین اندیکاتورهایی که یک تریدر می‌تواند با استناد به آن وارد یک معامله شود، می‌توان به RSI، MACD، میانگین متحرک و ایچیموکو، اشاره کرد. در چنین حالتی از تریگر، تریدر باید به خوبی به اندیکاتورها تسلط داشته باشد. به عنوان مثال صعود به بالای ابر ایچیموکو و پولبک زدن به آن که همزمان با سبز شدن ابر همراه است، می‌تواند نشانه صعودی بودن روند باشد. این موضوع برای اندیکاتورهای دیگر نیز صدق می‌کند و می‌توان با فراگرفتن آن‌ها، به خوبی تریگر اندیکاتور را در دستور کار قرار داد.

عکس تریگر در چارت
کسب سود بیستر با تریگر

جمع بندی نهایی

همانطور که احتمالا تاکنون متوجه شده‌اید، در این مقاله سعی کردیم به صورت کامل و جامع درباره تریگر در معامله یعنی چه را توضیح دهیم. البته فارغ از این موضوع، به بررسی کامل این موضوع، انواع آن و کاربرد این اصطلاح در تحلیل تکنیکال نیز عنوان شد. به طور کلی یک تحلیلگر باید به خوبی از ابزار و تکنیک های موجود در معامله استفاده کند. علت این موضوع نیز بسیار آسان است. یک تحلیل‌گر به این دلیل وارد بازارهای مالی می‌شود که سود بدست بیاورد و سرمایه خود را افزایش دهد. بنابراین آسان‌ترین کار این است که به خوبی علم و دانش خود را افزایش دهد و در این مسیر از ابزار‌ها با بیشترین پتانسیل استفاده کند.

تریگر به اصطلاحی اطلاق می‌شود که در آن شکارچی با مشاهده صید خود، ماشه را بکشد. در واقع هدف اصلی و نهایی او، این است که با رها کردن ماشه، صید را بدست بیاورد. تریدر نیز چنین حالتی را پیش رو دارد. تریدر مانند یک تک تیرانداز است که باید در موقعیت مناسب استتار کند و به محض مشاهده طعمه، اقدام به کشیدن ماشه کند. دریافت موقعیت معاملاتی در ایده آل ترین حالت ممکن، بسیار مهم است. قیمت برای تریدر در یک نقطه ایست نمی‌کند و دائما در حال حرکت است. بنابراین عدم تمرکز در لحظه، می‌تواند باعث از دست رفتن یک موقعیت معامله شود.

تریگر در معامله به 4 صورت انجام می‌شود. نخست روشی که در آن با کندل‌ها، تریگر ورود شناسایی می‌شود. در روش دوم، خط روندها مورد استفاده قرار می‌گیرند که از مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین تریگر‌های معاملاتی هستند. در حالت سوم، از الگوهای قیمتی مشاهده‌شده در چارت‌ها استفاده می‌شود. سرانجام در روش چهارم، از اندیکاتور‌ها به عنوان ابزاری برای دریافت معامله استفاده خواهد شد.

در این مقاله سعی کردیم به صورت کامل درباره تریگر در معامله یعنی چه توضیح دهیم و شما را با تک‌تک جزئیات آن آشنا کنیم. شما می‌توانید با مشاهده سایر مقالات، اطلاعات خود را در زمینه‌های مالی افزایش دهید.

Admin2

Admin2

آنچه در این مطلب می خوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *