ساعات معامله در بورس ایران، ساعات کاری بورس ایران

عکس از ساعات معامله در بورس در گروه مالی اینوستپ

بازار‌های مالی امروزه برای افراد بسیار زیادی مهم و حیاتی هستند. در واقع ممکن است کشور‌ها و جوامع زیادی با استفاده از این بازار‌های مالی، جهش‌های اقتصادی یا رکود اقتصادی را تجربه کنند. به عنوان مثال بازار بورس ایران، یکی از بازار‌های مهم مالی در کشور به شمار می‌آید که افراد زیادی در آن حضور داشته و با استفاده از سهام و شرکت‌هایی که در آن وجود دارند، سعی می‌کنند سرمایه خود را افزایش دهند. برای اینکه سرمایه‌گذاران و افرادی که مایل به افزایش سرمایه خود هستند، بتوانند وارد چنین بازار‌هایی شوند و از آن سود خود را کسب کنند، باید به صورت کامل از آن بازار شناخت پیدا کرده و با جزئیات آن آشنا شوند. یکی از موضوعاتی که در این زمینه بسیار مهم است و باید به دقت بررسی شود، ساعات معامله در بورس یا بازار مورد نظر است. 

بسیاری از بازار‌های مالی به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند. بازار ارز‌های دیجیتالی به صورت 24 ساعته و در 7 روز هفته دارای نوسان هستند و به عبارتی هیچ تعطیلی در این بازار‌ها مشاهده نمی‌شود. در بازار فارکس نیز شاهد چنین موضوعی هستیم؛ البته که این بازار در دو روز شنبه و یکشنبه که مصادف با تعطیلی در کشور‌های اروپایی است، بسته می‌باشد. در همین زمینه، تصمیم گرفتیم در این محتوا به بررسی ساعات معامله در بورس اوراق بهادار تهران بپردازیم و به صورت کامل این موضوع را پیگیری کنیم. اگر علاقه‌مند به دریافت اطلاعات در این زمینه هستید یا قصد حضور در بازار بورس ایران را دارید اما از ساعات کاری آن مطلع نیستید، توصیه می‌کنیم تا پایان این محتوا همراه ما باشید تا بتوانید به اطلاعات مفید و ارزنده‌ای در این خصوص، دست پیدا کنید. 

بررسی ساعات معامله در بورس اوراق بهادار تهران

برای اینکه بتوانید در بازار بورس اوراق بهادار تهران معامله کنید، باید در ساعات مشخص شده وارد معامله شوید. در واقع در ساعات تعیین شده می‌توانید سفارشات خود را در معاملات قرار داده و از نوسان این سهام، سودآوری کسب کنید. نخستین گام برای ورود به این بازار، این است که با ساعات انجام معامله در آن‌ها آشنا باشید. در بازار بورس ایران، ساعات معامله به دو دسته‌ی کلی پیش گشایش و انجام معاملات بخش‌بندی می‌شود. البته که در زمان انجام معاملات نیز می‌توانیم این ساعات را به دو دسته‌ی دیگر بخش‌بندی کنیم که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد. 

عکس از ساعات معامله در گروه مالی اینوستپ
آشنایی با ساعات معامله در بورس

در ابتدا باید عنوان کنیم که بازار بورس ایران از شنبه تا چهارشنبه فعالیت می‌کند و در روز‌های پنجشنبه، جمعه و ایام تعطیلی رسمی، تعطیل است. نخستین ساعت کاری انجام معاملات در بازار بورس تهران، مربوط به ساعت8:45 الی 9 صبح در روز‌های شنبه الی چهارشنبه می‌باشد. این زمان به زمان پیش‌گشایش معروف است و در بازار بورس بدین صورت شناخته می‌شود. در این فاصله زمانی کوتاه، معامله‌گران می‌توانند سفارشات خود را وارد و آن‌ها را ثبت کنند. البته که در این زمان مشخص شده، هیچ معامله‌ای صورت نمی‌گیرد و دریافت سفارشات، تنها بدین معنی است که بازه نوسانی و شروع قیمت در ساعت انجام معامله مشخص شود. 

صف‌های خرید و فروش در طول ساعات معاملاتی

نکته‌ی بسیار مهمی که در رابطه با این ساعت وجود دارد، این است که باید دقت کنید که درگیر هیجانات موجود در بازار علی‌الخصوص صف‌های خرید و فروش نشوید و به آن‌ها توجه خاصی نکنید. در واقع بسیاری از بازیگران، نوسان‌گیران و مالکان بزرگ سهم، ممکن است با انجام این کار، توجه‌ها را به سمت سهم مورد نظر جلب کنند و برخی از سهامداران بی‌اطلاع در این زمینه، گول چنین افرادی را می‌خورند و ممکن است در قیمت پایین اقدام به فروش سهم خود کنند و در بیشترین قیمت، اقدام به خرید آن کنند.

در واقع ممکن است در این زمان معاملاتی، صف‌های فروش و خرید کاذبی تشکیل شود که صرفاً برای جلب توجه بوده و باید سهامداران به این نکته توجه کنند که قیمت و انجام معاملات از ساعت 9 صبح به بعد به صورت رسمی و روی تابلو نشان داده می‌شود. البته که در گذشته این زمان پیش‌گشایش به مدت 15 دقیقه بیشتر بود و از ساعت 8:30 شروع می‌شد که از سال 1400 به بعد، این زمان به 15 دقیقه و از 8:45 الی 9 کاهش یافت. 

گروه مالی اینوستپ برای کسب مهارت بیشتر در خصوص بازار بورس و انتخاب سهام مستعد رشد، دوره بورسی (تابلو خوانی و فیلتر نویسی) را ارائه کرده است.

عکس از زمان معامله در گروه مالی اینوستپ
زمان مناسب معامله

زمان اصلی انجام معاملات

ساعات معامله در بورس اوراق بهادار در بازه‌های زمانی مختلفی انجام می‌شود که اصلی‌ترین آن، 9 صبح الی 12:30 ظهر است. این زمان تمام معاملات انجام شده و با ارائه درخواست‌هایی مبنی بر فروش یا خرید دارایی، این مهم محقق می‌شود و سهامداران می‌توانند در این بازه زمانی، اقدام به انجام معامله کنند. بنابراین از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح، باید منتظر تحرکات قیمتی و نوسانی در دارایی‌ها باشیم. این نوسانات و تحرکات تا ساعت 12:30 ظهر ادامه پیدا می‌کند و می‌توانیم شاهد رفتار‌های مختلفی از جانب معامله‌گران در سهام مختلف باشیم. باید به این موضوع توجه کنید که در بازار بورس ایران و تمام1÷ بازار‌های مالی، افراد با دیدگاه‌های مختلف و رفتار‌های گوناگون وجود دارند و ممکن است، هر فعالیتی را از خود نشان دهند.

در واقع در این زمینه یک رفتار بسیار رایج شناخته می‌شود و آن، رفتار گله‌ای است. بدین صورت که در این نوع از رفتار، عده‌ی زیادی پشت سر افراد دیگر که به ظاهر رفتار مناسبی در بازار از خود نشان می‌دهند، حرکت کرده و چنین رفتاری باعث می‌شود حجم زیادی از معاملات به سمت و سویی حرکت داده شود. 

مثالی از زمان انجام معاملات

در این رابطه به عنوان مثال ممکن است نوسان قیمتی به سمت مثبت کامل حرکت کند و صف‌های خرید سنگینی تشکیل داده شود. بسیاری از سهامداران در چنین حالتی با این تفکر وارد صف‌های خرید می‌شوند که سهم در حال حرکت به سمت قله‌های قیمتی است و عدم خرید در بالاترین قیمت، باعث ضرر و زیان‌های فراوانی می‌شود و سود کمتری را شامل حال سهامداران می‌کند. این موضوع ممکن است از نقطه نظر دیگری بررسی شود. به عبارتی سهامداران سعی می‌کند ابتدا صف خرید سنگینی تشکیل دهد و هنگامی که قیمت پایانی به میزان مناسبی افزایش یافت، به یکباره از صف خرید خارج می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود سهام افت قیمتی را تجربه کند و در این زمان، تنها کسی که ضرر و زیان‌های زیادی را کسب می‌کند، همان سهامداری است که در بیشترین قیمت، اقدام به خرید سهام کرده است. 

عکس از نقش زمان در معامله
زمان دقیق انجام معاملات در بورس تهران

بررسی بیشتر ساعت معامله در بورس

نکته‌ی مهم دیگری که باید در این زمینه بدانید، این است که معمولاً تا ساعت 10:30، قیمت بسیاری از ارز‌ها و برخی از کالا‌ها مشخص نمی‌شود. همین موضوع باعث می‌شود بسیاری از سرمایه‌گذاران و معامله گران از ساعت 10:30 به بعد وارد بازار شوند. از این رو همانطور که پیشتر نیز عنوان کردیم، می‌توانیم خود ساعت انجام معامله را که از 9 صبح الی 12:30 ظهر است را به دو دسته‌ی 9 الی 10:30 و 10:30 الی 12:30 تقسیم‌بندی کنیم. به عبارتی اغلب تریدر‌ها و معامله‌گران هوشمند سعی می‌کنند با تکیه بر نرخ ارز، طلا، کالا‌های اساسی و. . معامله کنند. بنابراین سعی می‌کنند ابتدا اطلاعات کامل و روشنی از این موارد کسب کنند و سپس وارد بازار بورس شوند. 

معمولاً در بازار بورس، از ساعت 10:30 به بعد شکل جدی‌تری از معاملات و نوسانگیری‌ها تحقق می‌یابد. معمولاً در این بازه زمانی، نرخ ارز‌هایی مانند دلار و یورو تأثیر جدی خود را روی صنایع مختلف و شرکت‌های گوناگون می‌گذارند. همچنین نرخ کالا‌هایی همچون فلزات، فرآورده‌های نفتی و. . نیز از این ساعت به بعد مشخص می‌شود که همین موضوع، باعث مشخص شدن تأثیر زیاد ساعات معاملاتی در بازار بورس ایران است. علاوه بر این، معمولاً از ساعت 10:30 به بعد، اطلاعات افراد حقوقی به صورت ویژه‌تری از رفتار افراد حقیقی بدست می‌آید و این دسته از افراد، آمادگی کامل برای حضور در بازار را بدست می‌آورند. البته باید توجه داشته باشید که زمان انجام معاملات در نیمه دوم بازار، به مدت 2 ساعت و تا ساعت 12:30 ظهر ادامه دارد. بنابراین باید این موضوع را به مقدار مناسبی بررسی کنید تا در حین انجام معاملات، به مشکل بر نخورید. 

ساعات مناسب برای انجام معامله در بورس

برای اینکه بتوانیم بیشترین بازدهی را از بازار بورس کسب کنیم، باید در ساعاتی که بیشترین تحرک در بازار است، فعالیت کنیم. در واقع از ساعت 9 الی 12:30 که بازار بورس فعالیت می‌کند، در برخی از ساعات، حجم معاملاتی شاخص و زیادی را شاهد هستیم. علاوه بر این ممکن است در برخی از ساعات نیز حجم کمی در بازار شکل بگیرد. معمولاً هرگاه حجم زیادی را در بازار شاهد هستیم، زمان مناسبی برای انجام معامله وجود دارد. به عبارتی در این ساعات، معامله‌گران حرفه‌ای با حجم بالایی از پول وارد بازار می‌شوند که چنین موضوعی باعث می‌شود روند حرکتی یک سهم شروع شود. معمولاً پرحجم‌ترین ساعات بازار، مربوط به نیم ساعت نخست و پایانی بازار بورس است. این ساعات به ترتیب از 9 الی 9:30 و 12 الی 12:30 است.

عکس از ساعت انجام معامله
زمان دقیق انجام معاملات در بورس تهران

البته که این موضوعی ممکن است کمی متفاوت باشد. به عبارتی ساعات معامله در بورس ممکن است از پارامتر‌های دیگری نیز تبعیت کند. به عنوان مثال ممکن است بهترین ساعت خرید در بورس، مربوط به زمانی باشد که قیمت یک سهم در بهترین و منطقی‌ترین حالت خود قرار دارد یا مثلا اگر یک سهم در طول روز 5 درصد نوسان کند، کمترین قیمت آن در روز معامله، -5 درصد است. بنابراین اگر سهامدار یا خریداری در بازار باشد که قصد خرید در پایین‌ترین قیمت روز را دارد، باید منتظر بماند قیمت به این منطقه برسد و سپس خرید خود را تکمیل کند.

ادامه بررسی ساعات مناسب انجام معامله در بورس

ممکن است قیمت لحظه‌ای تنها در این منطقه حضور داشته باشد و پس از آن به سرعت به سمت قیمت‌های بالاتر حرکت کند. این موضوع از این بابت جذاب‌تر است که اگر خریدار در قیمت -5 درصد خرید خود را تکمیل کند و قیمت دارایی مورد نظر افزایش یابد و به منطقه +5 درصد نیز برسد، او می‌تواند در یک روز از یک سهم با نوسان 5 درصدی، 10 درصد سودآوری کسب کند ( 5 درصد از -5 تا 0 و 5 درصد از 0 تا +5 ). 

این موضوع برای طرف دیگر ماجرا نیز صدق می‌کند و هنگامی که یک فروشنده قصد فروش دارایی خود را دارد، می‌تواند در بیشترین قیمت ممکنه ( +5 درصد ) اقدام به فروش دارایی خود کند. حال اگر این قیمت به -5 برسد، او می‌تواند دوباره اقدام به خرید کند و با نوسان و افزایش قیمتی که از منطقه -5 درصد رخ می‌دهد، به سودآوری مضاعفی دست پیدا کند. 

آیا تمام بازار‌های موجود در بورس، در همین زمان معامله می‌شوند؟ 

همانطور که عنوان کردیم، ساعات معامله در بورس اوراق بهادار از ساعت 8:45 با پیش‌گشایش، آغاز و انجام معاملات از ساعت 9 صبح الی 12:30 ظهر ادامه پیدا می‌کند. این ساعت ارائه شده مربوط به سهام شرکت‌های موجود در بازار بورس است و سایر بازار‌ها، دارای ساعت کاری متفاوتی هستند. در بازار بورس تهران، دارایی‌های مالی زیادی مبادله می‌شوند که هر کدام از آن‌ها، ساعات کاری متفاوتی دارند و معامله‌گر برای حضور در آن بازار، باید ساعت کاری مناسب را بررسی و آن را اتخاذ کند. در ادامه می‌خواهیم ساعات کاری این بازار‌ها را باهم بررسی کنیم. 

ساعت معاملات در بورس کالا

بورس کالا، یکی دیگر از بازار‌های موجود در بورس تهران است که در آن حجم معاملاتی مناسب و قابل توجهی رخ می‌دهد. در این بازار، حراج به صورت پیوسته و ناپیوسته انجام می‌شود. برخی از محصولات موجود در این بازار مانند گواهی سپرده کالایی محصولات کشاورزی، از روز شنبه الی چهارشنبه و در ساعات 8:30 الی 15:30 باز است. البته باید توجه داشته باشید که تالار محصولات کشاورزی از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 13 به صورت حراج ناپیوسته نیز انجام می‌شود. علاوه بر این، ساعات معامله بورس کالا گواهی سپرده سکه از ساعت 11:30 آغاز و تا ساعت 16 ادامه دارد. این موضوع برای گواهی سپرده کالایی غیر سکه، از ساعت 8:45 آغاز و تا ساعت 16 ادامه خواهد داشت. 

صندوق‌های معاملاتی در بازار بورس کالا نیز در روز‌های شنبه الی چهارشنبه از ساعت 11:30 الی 16 برای آن دسته از صندوق‌هایی که دارای پشتوانه طلا دارند، انجام می‌شود. همچنین صندوق‌هایی که مبتنی بر زعفران می‌باشند، از روز‌های شنبه الی چهارشنبه از ساعت 8:45 الی 16 انجام می‌شود. لازم به ذکر است که از 8:45 الی 9، ساعات انجام پیش گشایش است. 

ساعات انجام معامله اوراق سلف موازی در بورس کالا برای سکه از روز‌های شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:30 آغاز و تا ساعت 16 ادامه دارد. همچنین برای اوراق سلف موازی دارایی‌هایی که غیر سکه هستند، از روز شنبه آغاز و تا روز چهارشنبه از ساعت 8:45 الی 16 ادامه دارد. لازم به ذکر است که ساعت 8:45 الی 9 نیز برای دوره پیش‌گشایش است. 

برای آشنایی با نحوه ثبت نام در بورس کالا مجموعه اینوستپ، ویدئویی را تهیه و ارائه کرده است که می‌تواند برای شما مفید باشد.

عکس از ساعت جدید در بورس در گروه مالی اینوستپ
ساعت انجام معامله در سایر بازارهای بورسی

ساعات معاملاتی در سایر بازارهای بورس

ساعت انجام معامله بازار‌های مشتقه که شامل بازار‌های آتی و اختیار معامله است نیز از ساعت 10 آغاز و تا ساعت 15 ادامه دارد. 

بورس انرژی، دیگر بازاری است که معامله می‌شود و باید به ساعات معامله در بورس آن نیز توجه داشت. این بازار از ساعت 9:30 آغاز و در ساعت 16:30 به پایان می‌رسد. 

فرابورس، یک بازار موازی با بازار بورس است که در آن نیز سهام شرکت‌ها مبادله می‌شود. این بازار از ساعت 8:45 دقیقه آغاز به کار می‌کند و تا ساعت 15 همان روز، دایر است. 

حق تقدم، قرارداد‌های آتی و اختیار معامله نیز به مانند بازار بورس اوراق بهادار از ساعت 9 صبح الی 12:30 ظهر همان روز، در جریان است. 

جمع‌بندی نهایی درباره ساعات معامله در بورس تهران

همانطور که مشاهده کردید در این محتوا به بررسی ساعات معامله در بورس تهران پرداختیم و درباره آن اطلاعات کاملی را به شما مخاطبین گرامی، ارائه کردیم. برای اینکه بتوانید در بازار‌های مالی به موفقیت برسید، باید اطلاعات کاملی درباره آن بدست بیاورید. یکی از ابتدایی‌ترین اطلاعاتی که در این زمینه وجود دارد، بررسی ساعات معامله در این بازار‌هاست. در واقع یک سرمایه‌گذار یا تریدر، باید به خوبی به ساعاتی که در آن دارایی نوسان پیدا می‌کند، اشراف داشته باشد و بتواند به خوبی، ساعاتی را که مفید است و می‌تواند در آن سودآوری قابل قبولی را کسب کند، شناسایی کند. 

ساعات معامله در بورس تهران، از ساعت 8: 45 و با انجام یک پیش گشایش تا ساعت 9 آغاز می‌شود. پس از انجام این مرحله، از ساعت 9 صبح الی 12: 30 ظهر، معاملات در این بازار به شکل رسمی آغاز می‌شود و در این ساعات، سهام شرکت‌ها نوسان می‌کنند. در واقع یک سرمایه‌گذار برای اینکه بتواند از نوسان موجود در دارایی‌ها بهره‌مند شود و سودآوری مناسبی کسب کند، باید در این بازه زمانی اقدام به معامله کند. فراموش نکنید که از ساعت 10:30 الی 12:30، تحرکاتی بیشتری در بازار بورس مشاهده می‌شود و علت آن نیز، کشف قیمت در عناصر مهمی مانند دلار و طلا است.

در پایان این محتوا، امیدواریم از خواندن آن لذت برده باشید و اطلاعات مفید و ارزشمندی را کسب کرده باشید. همچنین شما می‌توانید سایر مطالب موجود در زمینه بازار‌های مالی مانند اصطلاحات بازار بورس را در اینوستپ مطالعه نمایید و اطلاعات خود را در این زمینه، گسترش دهید. 

Admin2

Admin2

آنچه در این مطلب می خوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *