آموزش معامله با لوریج

آموزش معامله با لوریج که یکی از ابزارهای مالی جذاب محسوب می شود و سرمایه‌گذاران را به سمت معامله در بازارهایی مانند فارکس جذب می‌کند. شاید تا به حال کلمه لوریج را شنیده باشید، اما هنوز دقیقا نمی‌دانید به چه صورت کار می‌کند. در این مقاله، به آموزش معامله با لوریج پرداخته می‌شود. همچنین به مزایا و ریسک استفاده از لوریج اشاره می‌کنیم.

لوریج در معاملات چگونه استفاده می‌شود؟

لوریج را می‌توان استفاده از سرمایه یا دارایی‌های قرض گرفته شده برای انجام معاملات بزرگتر از موجودی واقعی حساب در نظر گرفت. بعضی از کارگزاری‌ها و صرافی‌ها امکان استفاده از لوریج را از طریق معاملات مارجین فراهم می‌کنند. در واقع کارگزار، سرمایه‌ای را که معامله‌گر برای انجام معامله با لوریج مورد نظر نیاز دارد، برای او تامین می‌کند. معامله‌گر نیز می‌تواند از این وجه قرض گرفته شده برای سود بردن از تغییرات قیمت استفاده کند.

لوریج در واقع مثل وامی است که بروکر به کاربران خود می‌دهد. لوریج یا اهرم به معامله‌گر امکان می‌دهد با سرمایه‌ای چند برابر موجودی حساب خود به معامله بپردازد. برای مثال، اگر موجودی حساب شما در کارگزاری چیزی معادل 500 دلار باشد، با ضریب 1:100 می‌توانید معاملاتی با ارزش 50000 یا پنجاه هزار دلار انجام دهید. 

معاملات مارجین چه نوع معاملاتی هستند؟

معاملات مارجین معاملاتی هستند که با استفاده از سرمایه تامین شده به وسیله بروکر انجام می‌شوند. البته درصدی از این سرمایه را باید خود معامله‌گر تامین کند که این درصد مارجین نامیده می‌شود. بروکرها قوانین مشخصی برای معاملات مارجین دارند و ممکن است نرخ‌ها و ضریب‌های مختلفی را ارائه کنند. ضریب اهرمی نشان می‌دهد که چند برابر مارجین می‌توانید سرمایه در اختیار داشته باشید. برای مثال ضریب اهرمی 1:10 به ده برابر مارجین اشاره دارد.

معامله با لوریج در فارکس چطور کار می کند؟

آموزش معامله با لوریج به شما امکان را می‌دهد با انتخاب ضریب مناسب، سود بیشتری از معاملات کسب کنید. همانطور که اشاره شد، بازار فارکس بالاترین مقادیر ضریب اهرمی را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد. با توجه به شرایط بروکر مورد نظر، ضریب‌های اهرمی به مقدار مشخصی سرمایه اولیه یا مارجین نیاز دارند. برای مثال، اگر سرمایه‌گذار به دنبال یک معامله 100000 دلاری در جفت ارز EUR/USD باشد، ممکن است بروکر از او بخواهد درصدی از این مقدار را در حساب خود نگه دارد. اگر این مقدار چیزی معادل 1000 دلار باشد، مارجین مورد نیاز 1 درصد خواهد بود. به عبارت دیگر، این معامله با لوریج 1:100 انجام خواهد شد.

ضریب اهرمی نشان می‌دهد به چه میزان مارجین برای انجام معامله نیاز خواهید داشت. اگر این ضریب 1:50 باشد، مارجین مورد نیاز معادل 2 درصد خواهد بود. برای مثال، 2000 دلار برای معامله 100000 دلاری نیاز خواهید داشت. بنابراین هر چه مارجین کمتر باشد، ضریب اهرمی بیشتری را می‌توان در معاملات مورد استفاده قرار داد. البته با توجه به دارایی مورد نظر، ممکن است بروکر مارجین بالاتری را از معامله‌گران بخواهد. بد نیست به نرخ معامله پوند انگلیس در برابر ین ژاپن اشاره کنیم که نوسانات زیادی را تجربه می‌کند. بنابراین کارگزار مارجین بیشتری را به عنوان وثیقه برای معامله در این نماد پیش خود نگه می‌دارد.

آموزش معامله با لوریج تمرکز ویژه‌ای روی ضریب اهرمی دارد. برای جفت ارزهایی مانند GBP/JPY که نوسانات بالایی دارند، ممکن است بروکر تا 5 درصد مارجین تعیین کند. اندازه معامله یکی دیگر از مواردی است که روی مارجین تاثیر دارد. بعضی بروکرها برای معاملات کوچکتر از 50 هزار دلار، ضریب اهرمی 1:200 را ارائه می‌کنند که چیزی معادل نیم درصد یا 0.5 درصد است. در مقالات قبلی در خصوص محاسبه حجم معامله در فارکس هم توضیحاتی داده بودیم.

معاملات با لوریج در بازار ارزهای دیجیتال چگونه است؟ 

در بازار ارزهای دیجیتال هم می‌توان از لوریج در معاملات استفاده کرد. صرافی‌های ارز دیجیتال هم مانند بروکرها وامی را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد و شما می‌توانید با چند برابر سرمایه خود وارد معاملات شوید و سود بیشتری از بازار دریافت کنید. البته این را باید در نظر داشته باشید که اگر مدیریت سرمایه و بودجه‌بندی را رعایت نکنید، احتمال لیکوئید شدن سرمایه شما وجود دارد؛ اما اگر مدیریت سرمایه‌ بودجه‌بندی به صورت اصولی انجام دهید، لیکوئید شدن اصلا برای شما معنایی نخواهد داشت و سودهای عالی می‌توانید از بازار کسب کنید. اصول مدیریت سرمایه و بودجه‌بندی را در دوره‌ تریدر حرفه‌ای به خوبی می‌توانید بیاموزید.

مزایا و معایب معامله با لوریج

معامله با لوریج یکی از ابزار قدرتمند معامله‌گران برای افزایش بازده معاملات محسوب می‌شود. معامله با لوریج به شرط اینکه به طرز آگاهانه و حرفه‌ای انجام شود، می‌تواند بازده را به اندازه قابل توجهی بهبود بخشد. اما اگر بدون اطلاعات و تحلیل کافی، از اهرم برای معاملات استفاده شود، تاثیر مخربی بر نقدینگی و حساب معاملاتی خواهد گذاشت. به همین خاطر، از معامله با لوریج به عنوان شمشیر دو لبه هم یاد می‌کنند.

آموزش معامله با لوریج به شما کمک می‌کند از این ابزار به نفع خودتان استفاده کنید. یکی از مزایای لوریج امکان دسترسی به سرمایه بیشتر و انجام معاملات بزرگتر است. وقتی با موقعیت‌های بزرگ در بازار مواجه می‌شوید، این فرصت را پیدا می‌کنید که بازده معامله را افزایش دهید.

تاثیر لوریج در معاملات

برای مثال، فرض کنید می خواهید معامله‌ای را در نماد AUD/USD انجام دهید. چون اعتقاد دارید ارزش دلار استرالیا در برابر دلار امریکا کاهش پیدا می‌کند. فرض کنید تنها 500 دلار سرمایه در حساب معاملاتی شما وجود دارد که برای کسب سود بالا مبلغ نسبتا اندکی محسوب می‌شود. اگر بتوانید با ضریب اهرمی 0.5 درصد وارد این معامله شوید، تنها با 500 دلار پول در حساب خود قادر خواهید بود، یک معامله صد هزار دلاری انجام دهید. اگر تحلیل شما در مورد کاهش ارزش دلار استرالیا درست باشد و معامله را برای مثال در 102 هزار دلار ببندید، چیزی حدود 2 هزار دلار سود به دست می‌آورید که البته کارمزد بروکر از آن کم خواهد شد. بنابراین استفاده از اهرم، سودآوری شما را به اندازه قابل توجهی افزایش می‌دهد.

همانطور که اشاره شد، معامله با لوریج می‌تواند به جای سود، به معامله‌گران ضرر برساند. در مثالی که ذکر شد، اگر ارزش دلار استرالیا در برابر دلار امریکا به جای اینکه کاهش پیدا کند، بیشتر شود، ممکن است موقعیت باز شما به سرعت به زیر 100 هزار دلار سقوط کند که این یعنی علاوه بر سرمایه اولیه خود، باید ضرر را به بروکر بپردازید. بنابراین قبل از استفاده از لوریج باید مطمئن شوید که برای معامله آماده هستید و اطلاعات کافی را در اختیار دارید.

انتخاب استراتژی مناسب

معاملات لوریج در مقابل معاملات اسپات قرار می‌گیرند. در معاملات اسپات که بدون استفاده از اهرم انجام می‌شوند، سرمایه‌گذار باید به اندازه کافی موجودی در حساب داشته باشد تا بتواند معامله را انجام دهد. معاملات اسپات ریسک کمتری نسبت به معاملات لوریج دارند. اما مشکل این است که سودآوری این نوع معاملات محدود به موجودی حساب معامله‌گری است. بنابراین اگر موجودی زیادی در حساب خود نداشته باشید، کسب سود زیاد بدون استفاده از اهرم دشوار است. معاملات لوریج به تریدرهایی که موجودی زیادی در حساب خود ندارند، اجازه می‌دهند سرمایه مورد نیاز را از بروکر قرض بگیرند.

معامله با لوریج به شرط داشتن استراتژی مناسب و مدیریت ریسک می‌تواند مشکل کمبود موجودی در حساب را برطرف کند. از لوریج می‌توان علاوه بر فارکس، در بازارهای دیگر هم استفاده کرد. از جمله بازار ارز دیجیتال، سهام، کالا و همچنین صندوق‌های ETF. البته ضریب اهرمی با توجه به مواردی مثل محدودیت‌های نظارتی و نوسانات تعیین می‌شود. در بازار ارز دیجیتال چون نوسانات بیشتر است، معمولا ضریب اهرمی با محدودیت‌های جدی‌تری مواجه است و نمی‌توان از هر ضریبی برای انجام معاملات استفاده کرد.

آموزش معامله با لوریج، سرمایه‌گذاران را با انواع استراتژی‌های مفید در این زمینه آشنا می‌کند. برای مثال، می‌توان به استراتژی معاملاتی نوسانی با استفاده از لوریج اشاره کرد. در این استراتژی، تغییرات و تحرکات قیمت‌ها در کوتاه مدت زیر نظر گرفته می‌شوند. با شناسایی این تغییرات و نوسانات، می‌توان از لوریج برای افزایش سودآوری معامله استفاده کرد. همچنین استراتژی معاملاتی اسکالپینگ که شامل حجم بالایی از معاملات و نگه داشتن آنها برای مدت کوتاه در حد چند دقیقه است. در معاملات اسکالپینگ، معمولا از ضریب اهرمی بالایی استفاده می‌شود.

انجام معامله با لوریج مناسب چه افرادی است؟ 

معاملات اهرم‌دار می‌تواند شما در زمان کوتاه با سرمایه کم به سود بالایی برساند. این معاملات در کنار سود بالا، پرریسک نیزهستند، بنابراین برای تمامی افراد مناسب نیست. تریدرهایی که می‌خواهند از معاملات لوریج‌دار استفاده کنند، باید یک‌سری شرایط را رعایت کنند؛ که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد: 

نسبت به معاملات لوریج‌دار آگاهی داشته باشند.

برای ورود به هر بازار و معامله‌ای باید نسبت به آن آگاهی داشته و با مهارت کامل در آن ورود کنید. آموزش معامله با لوریج و نحوه مدیریت سرمایه و جلوگیری از لیکوئیدشدن از مواردی است که تریدرها باید مهارت داشته باشند تا بتوانند در این معاملات وارد شوند.

مدیریت سرمایه را فراموش نکنند.

مهمترین شرط ورود به معاملات اهرم‌دار رعایت مدیریت سرمایه و بودجه‌بندی است. این معاملات از ریسک بالایی برخوردار هستند و شما باید بودجه‌بندی را به صورت اصولی انجام دهید تا بتوانید ریسک معاملات خود را کاهش دهید و درصد کمی از دارایی شما در خطر از دست رفتن باشد.

قدرت تحلیلی بالایی داشته باشند.

ورود به بازارهای مالی نیاز به قدرت تحلیلی دارد و در معاملات لوریج‌دار،این مهارت بیش از پیش جلوه می‌کند. از آنجا که این معاملات با ریسک همراه هستند، باید با اطمینان و دقت بیشتری روند بازار را پیش‌بینی کنید تا کمتر معاملات شما وارد ضرر شود.

ریسک‌پذیر باشند.

همانطور که قبلا اشاره کردیم، معاملات لوریج‌دار ریسک بالایی دارد و برای کنترل آن مهارت لازم را باید دارا باشید‌. از این‌رو شما باید تحمل ریسک و ضرر در معامله را داشته باشید و با علم به این موضوع وارد معاملات شوید. البته شایان ذکر است که با مهارت در مدیریت سرمایه، این ریسک به طور قابل توجهی کاسته خواهد شد و با اطمینان بیشتری وارد معاملات خواهید شد‌.

نکات تکمیلی

معامله با لوریج با انتخاب یک بروکر یا صرافی مناسب، نتایج بهتری دارد. بروکری را انتخاب کنید که علاوه بر پشتیبانی از ضریب‌های متنوع، کارمزدهای مناسبی داشته باشد و از دارایی‌ها و نمادهای متنوعی برای معامله پشتیبانی کند. قبل از ثبت نام در صرافی، می‌توانید قوانین در نظر گرفته شده برای لوریج و مارجین را در وب سایت آن مشاهده کنید. برای مثال، صرافی بایننس امکان استفاده از اهرم 125 برابر را برای معاملات زیر 50 هزار دلار به معامله‌گران می دهد.

پس از انتخاب صرافی و ثبت نام در آن، پیشنهاد می‌شود از حساب دمو برای تمرین و یادگیری چیزهای جدید استفاده کنید. حساب دمو به شما امکان می‌دهد استراتژی خود را برای استفاده درست از لوریج در معاملات پیدا کنید. پس از کسب آمادگی برای ورود به معاملات واقعی، مواردی مانند مدیریت ریسک را مورد توجه قرار دهید. با استفاده از ماشین حساب‌های مخصوص قرار گرفته در پلتفرم معاملاتی، می‌توانید مواردی مثل میزان سود یا ضرر احتمالی را محاسبه کنید. در واقع این استراتژی‌های مدیریت ریسک و سرمایه هستند که سودآوری معاملات را تضمین می‌کنند.آموزش معامله با لوریج به صورت مفصل در دوره تریدر حرفه‌ای گروه مالی اینوستپ قرار گرفته است. اگر به دنبال یادگیری نکات بیشتر و ترفندهای استفاده از لوریج برای کسب سود از معاملات هستید، این دوره می‌تواند به شما کمک کند.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید