در بازار فارکس هر پیپ چند دلار است؟

در بازار فارکس  هر پیپ چند دلار است؟

اگه تا الان در بازار‌های مالی تجربه داشته‌اید یا می‌خواهید تازه شروع کنید حتماً کلمه‌ی پیپ به گوشتان خورده‌ است و احتمالاً برایتان سؤال پیش آمده است که هر پیپ چند دلار است؟ یا محاسبه پیپ به دلار چگونه محاسبه می‌شود؟ در این مقاله به توضیح این پرسش‌ها می‌پردازیم بنابراین تا انتها با آکادمی مالی اینوستپ همراه باشید.

پیپ چیست؟

کلمه پیپ (PIP) که در بازارهای جهانی یا فارکس (Forex) استفاده می‌شود مخفف عبارت Price Index Point است و کوچکترین واحد استاندارد، جهت اندازه‌گیری تغییر در ارزش یک جفت ارز می‌باشد که به وسیله‌ی آن میزان سود و زیان محاسبه می‌شود.

در بازار فارکس خرید و فروش به صورت جفت ارز صورت می‌گیرد و قیمت آن با توجه به عرضه و تقاضا در حال نوسان می‌باشد که به همین دلیل قمت را به صورت اعشاری نمایش می‌دهند.
به چهارمین رقم بعد از اعشار در قیمت تمام جفت ارزها پیپ گفته می‌شود. البته استثناهایی هم وجود دارد. در جفت ارزهایی که یک طرف آن‌ها ین ژاپن (JPY) باشد، به رقم دوم بعد از اعشار پیپ گفته می‌شود.

برای مثال در جفت ارزEUR/USD اگر نرخ ارز برابر با 1.0521 باشد و لحظاتی بعد قیمت آن به 1.0525 برسد، می‌گوییم که قیمت 4 پیپ تفییر کرده است.

پیپت یا پوینت چیست؟

بعضی از بروکرها تا پنج رقم بعد از اعشار را هم نمایش می‌دهند که به رقم پنجم بعد از اعشار، پیپت یا پوینت گفته می‌شود. به استثنای جفت ارزهایی که یک طرف آن ها ین ژاپن (JPY) باشد که در آن صورت به رقم سوم بعد از اعشار پیپت گفته می‌شود.

پیپت و پیپ هیچ تفاوتی دیگری باهم ندارند و تنها تفاوت آن ها همین مورد می‌باشد.

محاسبه‌ی پیپ

هر پیپ چند دلار است؟

در بازار فارکس تبدیل پیپ به دلار وابسته به حجم معاملاتی شما و قیمت لحظه ای جفت ارزی که می‌خواهید معامله کنید دارد.

حجم در بازار فارکس به صورت لات و نسبت های آن محاسبه می‌شود. یک لات استاندارد معادل 100 هزار دلار آمریکا می‌باشد.

در معاملات طلا،EURUSD ، GBPUSD و به طور کلی جفت ارزهایی که USD در مخرج قرار دارد، هر پیپ تغییر در حجم معاملاتی یک لات، معمولا برابر با 10 دلار می‌باشد.

حجم معامله به لاتیج ارزش هر پیپ استاندارد به دلار
1 لات 10 دلار
0.1 لات 1 دلار
0.01 لات 0.1 دلار

در جفت ارز  USDCAD ارزش هر پیپ تغییر کمتر از 10 دلار (بین 7 الی 8 دلار به ازای هر پیپ تغییر) می‌باشد.

اگه می‌خواهید که به صورت دقیق ارزش تغییر هر پیپ رو محاسبه کنید باید از فرمول زیر استفاده کنید.

فرمول محاسبه ارزش هر پیپ

برای محاسبه لحظه‌ای ارزش هر پیپ باید یک پیپ را (0.0001) را بر قیمت لحظه‌ای جفت ارز مد نظر تقسیم کنیم.

قیمت لحظه ای بازار  / یک پیپ = ارزش هر پیپ

به مثال زیر توجه کنید:

اگر قیمت لحظه‌ای جفت ارز USDCAD برابر با 1.3500 باشد برای محاسبه ارزش هر پیپ باید یک پیپ را در قیمت لحظه‌ای آن جفت ارز تقسیم کنیم.

0.000074074= 1.3500 / 0.0001

ارزش یک پیپ در جفت ارز USDCAD برابر با 0.000074074 می‌باشد. حالا اگر حجم معامله ما برابر 10 هزار واحد یا همان 0.1 لات باشد، ارزش تغییر هر پیپ برابر با 0.74074 دلار خواهد بود. یعنی، در صورتی که این جفت ارز 100 پیپ رشد در جهت پوزیشن لانگ ما داشته باشد، 74 دلار سود از این معامله قسمت ما خواهد شد.

ماشین حساب محاسبه پیپ به دلار

اگر بخواهید برای هر معامله این محاسبات را انجام بدین قطعا مقدار زیادی از زمان و انرژی شما گرفته خواهد شد و بعد از مدتی، احتمالا این محاسبات برای شما عذاب آور می‌شود. اما نگران نباشید بعضی از ماشین حساب‌ها هستند که مخصوص این کار ساخته شده‌اند و شما می‌توانید با جستجوی عبارت Pip Value Calculator در گوگل کار خودتان را راحت کنید و درگیر حساب و کتاب نباشید.

یا اینکه شما می‌توانید با کلیک بر روی یکی از لینک‌های زیر که برایتان قرار دادیم از ماشین حساب‌های محاسبه پیپ استفاده کنید.

سایت اول برای محاسبه پیپ به دلار

سایت دوم برای محاسبه پیپ به دلار

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به این پرسش پاسخ دهیم که هر پیپ چند دلار است و چگونه می‌توان آن را محاسبه کرد. فهمیدن این اصطلاحات در معامله‌گری جزو ضروریات می‌باشد اما به این نکته توجه کنید که دانستن این اصطلاح‌ها موفقیت شما را قطعی نخواهد کرد و شما باید با پایبندی به اصول مدیریت ریسک و سرمایه و داشتن یک استراتژی معاملاتی احتمال موفقیت خود را افزایش دهید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید