بهترین کتاب‌های ترید برای پولدار شدن!

در میان مردم، ترید در حال تبدیل شدن به شغل جذابی است به دلایل متفاوت از جمله درامد نسبتا خوب آن، آنلاین بودن و از همه مهم‌تر از نظر بعد سرمایه گذاری و … . برای وارد شدن به این حوزه کتاب‌های ترید زیادی در بازار یافت می‌شود. این کتاب‌ها به 3 دسته کلی تقسیم می‌شوند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

و همانطور که می‌دانید دنیای جذاب کتاب‌‌ها تمامی ندارند و مهم است که با ساده‌ترین و در عین حال بهترین کتاب‌های ترید شروع کنید، بنابراین برای شروع در هر دسته به معروف‌ترین کتاب‌ها می‌پردازیم.

دسته اول: کتاب‌های تحلیل تکنیکال ترید

کتاب‌های تحلیل تکنیکال به اصول و چگونگی کارکرد بازار می‌پردازند، از جمله تحلیل چارت، پیش‌بینی قیمت، اندیکاتورها، امواج الیوت و … .

کتاب‌های زیر از بهترین نمونه‌های این حوزه هستند:

 1. تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه از جان مورفی

در مورد کتاب: این کتاب در حال حاضر به هزاران معامله‌گر مفاهیم تحلیل تکنیکال و کاربرد آن ها در معاملات را آموخته است. کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه نقش تعیین‌کننده‌ای که تحلیل تکنیکال در سرمایه‌گذاری دارد را به خوانندگان می‌آموزد و خوانندگان با یک دید کلی از تحلیل تکنیکال کسب می‌کنند.

قوانین ده گانه جان مورفی در تحلیل تکنیکال:

1) نمودارها را در تایم فریم‌های بلندمدت بررسی کنید.

2) روند را تشخیص دهید و با آن به پیش بروید.

3) نقاط کف و سقف را بیابید.

4) میزان اصلاح قیمت‌ها را شناسایی کنید.

5) خطوط روند را بکشید.

6) میانگین متحرک را دنبال کنید.

7) استفاده از اسیلاتورها را بیاموزید.

8) اخطارها را بشناسید.

9) روندهای نامعتبر را تشخیص دهید.

10) حجم معاملات را نادیده نگیرید.

 

 1. کتاب الگوهای شمعی ژاپنی اثر استیو نیسون

در مورد کتاب: کتاب الگوهای شمعی ژاپنی اثر استیو نیسون یکی از منابع کامل و معتبر در زمینه الگوهای شمعی (کندل‌ها) است. در دنیای امروز بازارهای مالی نمودارهای شمعی از پرکاربردترین نمودارها در تحلیل تکنیکال است. آشنایی با این نوع نمودار و الگوهای شمعی برای فعالان و معامله‌گران بازارهای مالی واجب است.

 

 1. کتاب‌های پرایس اکشن اثر البروکس

در مورد کتاب: پرایس اکشن مهارت تفسیر و تحلیل تکنیکالی حرکات قیمت براساس روانشناسی رفتار معامله‌گران است. با پرایس اکشن بدون نیاز به ابزارهای کمکی از قبیل اندیکاتور هم می‌توانید بازار را تحلیل کنید، بلکه با تحلیل قیمت و رفتار معامله‌گران بدون تاخیر می‌توانید روند بازار را تشخیص دهید و سود خوبی از بازار کسب کنید.

البروکس با ساده کردن سیستم معاملاتی خود و معامله با نمودارهای قیمت فقط 5 دقیقه‌ای، راهی برای کسب سود بدون در نظر گرفتن جهت بازار یا شرایط اقتصادی پیدا کرده است. آموزش و بکارگیری پرایس اکشن می‌تواند بازدهی معاملاتی شما را به شکلی قابل‌ توجه بیشتر کند. از آن جهت که معاملات با استفاده از حرکات قیمتی انعطاف زیادی دارد، یادگیری ترفندهای مربوط به آن برای هر معامله‌گری لازم است.

 

 1. کتاب‌های آموزش امواج اثر الیوت

در مورد کتاب: امواج الیوت نظریه‌ای از تحلیل تکنیکال است که برای تفسیر حرکات قیمت در بازارهای مالی به کار می‌رود. این امواج را می‌توان در حرکات قیمتی سهام و رفتار معامله‌گران شناسایی کرد. بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بازارهای مالی سوار بر این موج‌ها، سودهای بسیار خوبی از بازار کسب می‌کنند. در این الگوها هیچ قطعیت کاملی در مورد حرکت قیمت‌های آینده وجود ندارد و تنها به تحلیل آینده‌ی بازار کمک می‌کنند. درواقع، از امواج الیوت می‌توان در ارتباط با سایر روش‌های تحلیل تکنیکال مانند شاخص‌های تکنیکال، برای شناسایی فرصت‌های خاص معاملاتی استفاده کرد.

 

دسته دوم: کتاب‌های تحلیل فاندامنتال ترید

 

 1. کتاب سهام عادی با سود غیرعادی از فیلیپ فیشر

در مورد کتاب: کتاب سهام عادی با سود غیرعادی توسط فیلیپ فیشر به رشته تحریر درآمده است. در این کتاب، به روش‌های صحیح انتخاب سهام شرکت‌های تازنده در بازار پرداخته است.

پایه سبک فلیپ فیشر برای معاملات، کشف شرکت‌های تازنده بوده است؛ شرکت‌هایی که طی چند سال می‌توانند رشدهای نجومی داشته و سود خود را چندین برابر کنند. در  محوری‌ترین ایده‌های خود را برای پیدا کردن این شرکت‌ها ارائه می‌دهد. وارن بافت سرمایه‌گذار افسانه‌ای و معروف، این کتاب را کتابی بسیار خوب نامیده است و خواندن این کتاب را مفید دانسته و توصیه کرده است.

 

 1. کتاب سرمایه‌گذار هوشمند از بنجامین گراهام

در مورد کتاب: کتاب سرمایه‌گذار هوشمند یکی از ده کتاب مقدس سرمایه‌گذاری در جهان است. از لحاظ سادگی و قابل‌ فهم بودن مفاهیم، مخاطب غیر متخصص به راحتی می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند. سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند بازار مالی خوبی برای شما باشد؛ اما به شرط اینکه بدانید چگونه باید در این بازار سرمایه‌گذاری کنید. بنجامین گراهام در این کتاب اصول سرمایه‌گذاری برمبنای ارزش ذاتی را شرح می‌دهد. یک سرمایه‌گذار باهوش باید بسیار دقیق عمل کند. هرچه اصول سرمایه‌گذاری عقلانی‌تر باشد، استراتژی سرمایه‌گذاری به نتایج بهتری خواهد رسید.

 

 1. با این کتاب بازار را قبضه کنید از جو گرین بلات

در مورد کتاب: جو گرین بلات در کتاب با این کتاب بازار را قبضه ‌کنید! شما را با راهکارهایی آشنا خواهد کرد که حتی کارکشتگان حوزۀ سرمایه و بازار از آن‌ها غافلند یا آن‌ها را جدی نمی‌گیرند. در این کتاب، گرینبلات یک رویکرد ساده به سرمایه‌گذاری در بازار سهام ارائه می‌دهد. او از استراتژی معروف “Magic Formula” استفاده می‌کند که بر اساس معیارهای مختلف اقتصادی و مالی شرکت‌ها سودآوری آنها را ارزیابی می‌کند.

این کتاب به خوانندگان نشان می‌دهد که چگونه می‌توانند با استفاده از این رویکرد ساده به دنبال شرکت‌های با ارزش سرمایه‌گذاری کنند. با ارائه نکات کاربردی و آموزش‌های ساده، گرینبلات تلاش می‌کند تا مخاطرات سرمایه‌گذاری را کاهش دهد و عملکرد قابل قبولی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کند.”

 

 1. کتاب تحلیل بنیادی در بازار سرمایه اثر محمدعلی شهدایی

در مورد کتاب: کتاب تحلیل بنیادی در بازار سرمایه، نحوه انتخاب سهام مناسب را که پتانسیل رشد در آینده را داشته باشد، به شما آموزش می‌دهد. در واقع معامله‌گران علاوه بر تحلیل تکنیکال، بازار را از لحاظ بنیادی هم مورد بررسی قرار داده و در سرمایه‌گذاری خود نهایت دقت را به کار می‌برند، تا سرمایه‌شان را دچار ریسک نکنند. با مطالعه این کتاب به روش‌های تحلیل بنیادی تسلط پیدا خواهید کرد و قدرت تحلیلی خود را در انتخاب سهام مورد نظر جهت سرمایه‌گذاری بالا خواهید برد.

 

دسته سوم: کتاب‌های روانشناسی معامله

 1. کتاب جادوگران بازار نوین

در مورد کتاب: در این کتاب معامله‌گران موفق استراتژی‌های مالی را که داشتند و آنها را به موفقیت رسانده است را افشا می‌کنند. جک دی. شواگر با پرسش سوالاتی که خوانندگان علاقه‌مند به بازارهای مالی دوست دارند از سوپراستارهای مالی بپرسند، این جادوگران مالی را تشویق می‌کند تا نگرش خود را به اشتراک بگذارند.

راز موفقیت برخی از معامله‌گرها تمرکز بر واکنش‌های بازار است، گروهی احتمالات ریاضی را محاسبه می‌کند و گروهی دیگر بیشتر به سروصدای کف بازار بورس گوش می‌دهد. همه‌ی این معامله‌گرهای موفق تحقیقات سخت، اعتمادبه‌نفس و شجاعت را رمز موفقیت می‌دانند. تنها برخی از آن‌ها اعتقاد دارند کارشان مثل قمار کردن است اما شواگر در کتاب جادوگران بازار نوین خیلی خوب استدلال می‌کند که یک معامله‌گر موفق باید مثل یک بازیکن خوب پوکر عمل کند.

 

 1. کتاب معامله‌گر منضبط

در مورد کتاب: کتاب معامله‌گر منضبط از پرفروش‌ترین و پرطرفدارترین کتاب‌ها در بین معامله‌گران است. این کتاب به روانشناسی بازار، معامله‌گری، شناخت خود و داشتن اعتماد به نفس در بازار مالی می‌پردازد و باعث می‌شود نگرش متفاوتی نسبت به بازار داشته باشید. به این‌گونه که برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق باید ابتدا به خودشناسی بپردازید تا بتوانید در محیط بازار و دور از استرس معاملات را انجام دهید. کتاب معامله‌گر منضبط در واقع از طریق روند یادگیری قدم به قدم، ذهن و روان شما را بررسی، سنجش و سازماندهی می‌نماید. در واقع کتاب معامله‌گر منضبط به شما خواهد گفت که برای تبدیل به یک معامله‌گر موفق در بازارهای مالی بایستی در زمینه خودشناسی، نظم و بازنگری شخصیتی خود را تقویت نمایید. کتاب معامله‌گر منضبط نوشته مارک داگلاس است که با ترجمه فاطمه فراهانی انتشار یافته است.

 

 1. کتاب معامله‌گر هوشمند

در مورد کتاب: این کتاب یک معامله‌گر تازه‌کار را به دنیای آموزش‌های فردی و خودشناسی آشنا می‌کند. چون به همان اندازه ای که نیاز است تا فرد به درک کاملی از تحلیل‌های تکنیکالی و بنیادی بازار دست یابد. نیاز دارد تا در حیطه روانشناسی فردی و گروهی نیز از نظر معلومات به شایستگی برسد. در این کتاب، “ریسک” به‌عنوان همزیستی خطر در کنار فرصت تعریف شده است. چراکه در رابطه با درآمدهای حاصل از معامله در بازار مالی، همیشه عدم قطعیت وجود دارد. ترکیب اغوا کننده خطر و فرصت از جذابیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. چالشی که در معاملات روزانه با آن سروکار داریم، ناشی از همین ادغام خطر و فرصت است که مخالف با کار و کارمندی به روش سنتی است.

 

 1. کتاب روانشناسی تصویر ذهنی

در مورد کتاب: دکتر مالتز تضمین کرده که در صورت خواندن کتاب روانشناسی تصویر ذهنی، زندگیتان برای همیشه تغییر خواهد کرد. در صورتی که عزت نفس داشته باشید، می‌توانید هر فکر و عملی را به دلخواه‌تان تغییر دهید. در این کتاب از طریق ۷ تمرین ذهنی که اتفاقا بسیار ساده هم هستند می‌توانید به عزت نفس برسید. سپس قدرت غلبه بر تمام اضطراب‌ها، ترس‌ها و نارضایتی‌ها را خواهید داشت و می‌توانید احساس لذت و رضایت را جایگزین آنها کنید.

پس اگر وقت و انرژی‌تان را صرف خواندن این کتاب و عمل کردن به دستورالعمل‌های آن کنید، در حقیقت سرمایه‌گذاری عاقلانه‌ای کرده‌اید .این تصویر ذهنی سالم می‌تواند به شما کمک کند که هر آنچه که می‌خواهید را به دست آورید و از نظر مالی نیز به موفقیت‌های چشمگیری برسید.

جمع بندی

به گفته افراد موفق، تاثیرگذار و ثروتمند، قدم گذاشتن در مسیر موفقیت نیازمند روشی عملی و منسجم است که بتوانید با رعایت آن وارد مسیر ثروتمند شدن شوید. اما خیلی از ما نمی‌دانیم که باید از کجا و چگونه در این مسیر قدم بگذاریم. به همین خاطر بسیاری از افراد موفق به کمک ما آمده‌اند و با نگارش کتاب‌هایی در خصوص تجربیاتشان و رمز و رازهای ثروتمند شدن، ما را در این مسیر یاری کرده‌اند. در این مقاله به بهترین کتاب‌های ترید پرداختیم.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید