صندوق قابل معامله یا ETF بیتکوین و ارز دیجیتال چیست؟

صندوق قابل معامله یا ETF  بیتکوین و ارز دیجیتال چیست؟

این روزها اخبار مربوط به ETF ارزهای دیجیتال زیاده و احتمالا شما هم راجع به اون چیزهایی شنیده‌اید یا شاید هم خوانده باشید. در این مقاله ما سعی می‌کنیم تا راجع به ETF بیت کوین (صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین) به طور کلی ETF ارزهای دیجیتال توضیح بدیم. در ادامه با تیم آکادمی اینوستپ همراه باشید.

 

ETF چیست؟

یک صندوق قابل معامله در مبادلات ارزهای دیجیتال (ETF) قیمت یک یا چند توکن دیجیتال را ردیابی می کند و از ارزهای دیجیتال متعددی تشکیل شده است.

صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) از اواسط دهه 1990 به دلیل نقدینگی روزانه و هزینه‌ های پایین تراکنش به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری محبوبیت پیدا کردند. به طور کلی، ETF ها یک شاخص خاص را دنبال می کنند و در کارگزاری ها معامله می شوند.

در بازار اوراق بهادار، ETFها به سرمایه گذاران اجازه می دهند که سهام خود را به طور مداوم در طول روز معاملاتی، معامله کنند، برخلاف صندوق های سرمایه گذاری مشترک که تنها به سرمایه گذاران اجازه خرید یا بازخرید سهام را در پایان روز معاملاتی می دهند.

 

ETF ارز دیجیتال چیست؟

در بازار ارزهای دیجیتال، صندوقی که قیمت یک یا چند توکن دیجیتالی را ردیابی می کند و از ارزهای دیجیتال مختلف تشکیل می شود، ETF ارز دیجیتال نامیده می شود.

در صورتی که صندوق دارای یکی از دو معیار زیر باشد، به عنوان صندوق قابل معامله در بورس تلقی می شود:

این ETF ها در کسب و کارهایی سرمایه گذاری می کنند که با ایجاد و استقرار فناوری بلاک چین، برنامه های کاربردی تجاری را تغییر می دهند.

ETF های مبتنی بر بلاک چین در محصولات سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال که توسط مدیران دارایی مانند Bitwise یا Grayscale یا معاملات آتی و آپشنز ارائه می شوند، سرمایه گذاری می کنند، که قیمت آنها به عملکرد اتریوم، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مرتبط است.

به طور کلی، ETF های ارزهای دیجیتال مورد استفاده گسترده از فناوری بلاک چین هستند. به عنوان مثال، ETF های بیت کوین اولین ETF رمزنگاری هستند که سعی می کنند قیمت بیت کوین، با ارزش ترین ارز دیجیتال در میان دارایی های دیجیتال را ردیابی کنند.

در کنار ارائه قرار گرفتن در معرض غیر مستقیم با بیت کوین، اگر صندوق، بخش قابل توجهی از بازار آتی را در اختیار داشته باشد، می توانند برای سرمایه گذاران خطراتی ایجاد کنند. بنابراین، سرمایه گذاران باید در هنگام سرمایه گذاری در اوراق بهادار بی ثبات مانند ارزهای دیجیتال محتاط باشند.

به بیانی ساده ETF ارز دیجیتال صندوقی است که داخل آن ارزهای دیجیتال وجود دارد و در بازار بورس معامله می شود. افراد حقیقی و حقوقی می توانند سهام این ETFهای رمز نگاری را مانند سهام دیگر شرکت ها در بورس معامله کنند. قیمت سهام ارزهای دیجیتال وابسته به قیمت ارزها می باشد و با قیمت آن بالا پایین می شود.

 

مزایای ETF ارزهای دیجیتال چیست؟

اگرچه عدم قطعیت نظارتی در مورد ETF ارزهای دیجیتال وجود دارد، سرمایه گذاران رمزارز که دارای وجوه قابل معامله در مبادلات هستند ممکن است از موارد زیر بهره مند شوند:

مزیت اصلی سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله در بورس مانند ETF، استراتژی بیت‌ کوین Proshares، عنصر مقرون به‌ صرفه سرمایه‌گذاری در طبقه دارایی‌های نوسان پذیر است.

منحنی یادگیری در حین سرمایه گذاری در ETF ارزهای دیجیتال به تحلیلگران واگذار می شود و آن را به یک وسیله سرمایه گذاری ایده آل برای سرمایه گذاران تازه کار تبدیل می کند.

داشتن ETF های رمزنگاری شده، سرمایه گذاران را از هزینه هایی مانند هزینه های نگهداری و هزینه های شبکه و تراکنش نجات می دهد. همچنین در بیشتر کشورها ETFها شامل تخفیف مالیاتی یا حتی معاف مالیاتی می شود.

یک ارائه ‌دهنده ETF مسئولیت ایمنی صندوق را بر عهده دارد و احساس امنیت را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌کند، به ‌ویژه در مورد حملات فیشینگ یا سرقت رمزارز.

در حال حاضر هیچ زیرساخت کاملی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال وجود ندارد. به عنوان مثال، اگرچه توکن‌های خاصی در صرافی‌های ارزهای دیجیتال خاص ارائه می ‌شوند، اما برخی دیگر چنین نیستند. با این حال، سرمایه‌گذاران می‌ توانند پرتفوی خود را با ETF ارزهای دیجیتال بدون پرداخت پول برای توکن‌های فردی متنوع کنند.

در تصویر زیر می توانید تاثیر پذیرش ETF طلا رو بر روی قیمت آن مشاهده کنید.

 

اثیر پذیرش ETF طلا رو بر روی قیمت آن

ETF بیت کوین به چه معناست؟

 ETF بیت کوین یک محصول مالی است که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌ دهد بدون داشتن مالکیت مستقیم ارز دیجیتال، در معرض تغییرات قیمت بیت‌ کوین قرار بگیرند. ETF های بیت کوین عملکرد بیت کوین را به عنوان یک دارایی زیربنایی دنبال می کنند.

سرمایه گذارانی که سهام صندوق های قابل معامله در بورس بیت کوین را خریداری می کنند، در اصل، سهام یا واحدهای صندوقی را می خرند که از بیت کوین به عنوان دارایی اساسی خود استفاده می کند. ارزش ETF منعکس کننده عملکرد بیت کوین است و به سرمایه گذاران روشی جایگزین برای سرمایه گذاری در بیت کوین، بدون نیاز به راه اندازی و نگهداری کیف پول دیجیتال یا استفاده از صرافی های ارز دیجیتال می دهد.

یکی از مزایای اصلی آن این است که ETF بیت کوین یک ساختار سرمایه گذاری تنظیم شده و شناخته شده را ارائه می دهد. این به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا تغییرات قیمت بیت کوین را در محدوده بازارهای مالی تثبیت شده ردیابی کنند و در عین حال به نقدینگی و شفافیت ETF ها نیز دسترسی پیدا کنند.

از آنجایی که صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین اغلب یک سبد بیت کوین به جای یک واحد بیت کوین دارد، سرمایه گذاری در آن می تواند مزایای خاصی مانند تنوع داشته باشد. همچنین امکان خرید و فروش روزانه سهام، مشابه سایر اوراق بهادار عمومی را فراهم می کند.

با این حال، بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که دسترسی به این نوع صندوق ها بسته به حوزه قضایی و چارچوب قانونی ممکن است متفاوت باشد. قبل از هر گونه انتخاب سرمایه گذاری، سرمایه گذاران باید جنبه هایی از جمله کارمزدها، دقت ردیابی و ترتیبات متولی ETF را به دقت تجزیه و تحلیل کنند.

در حالی که ETF بیت کوین نقدینگی بازار و مشارکت جریان اصلی را افزایش می‌دهد، ممکن است ریسک و نوسانات بازار را نیز افزایش دهد. فروش ناگهانی یا سرمایه گذاری های نهادی قابل توجه می‌تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد زیرا ETF ها در معرض نوسانات بازار هستند.

 

انواع صندوق های ETF بیت‌کوین

به صورت کلی تمامی صندوق های ETF ارز دیجیتال به صورت اسپات (فیزیکی) و آتی (فیوچرز) می‌باشد که صندوق ETF بیت کوین مستثنی از این امر نیست و شامل این دو نوع صندوق می‌باشد.

ETF اسپات بیت کوین

ETF اسپات بیت کوین به صورت مستقیم قیمت بیت کوین را ردیابی می‌کند و با بیت کوین واقعی پشتیبانی می‌شود. درواقع زمانی که یک سرمایه گذار سهام ETF اسپات بیت کوین را خریداری می‌کند، یک محصول قانونی و مالی وابسته به بیت کوین را می‌خرد بدون آنکه خود سرمایه‌گذار آن بیت کوین‌ها را نگه دارد.

از مزیت های ETF اسپات بیت کوین می‌توان به عدم نیاز به نگهداری از بیت کوین در کیف پول سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری، دسترسی آسان و قانونی بودن آن نام برد.

 ETF آتی (فیوچرز) بیت کوین

ETF آتی بیت کوین برخلاف ETF اسپات با بیت کوین واقعی پشتیبانی نمی‌شود بلکه از بازار قراردادهای آتی (فیوچرز) استفاده می کند. اما همانند ETF اسپات، این صندوق نیز به صورت مستقیم قیمت بیت کوین را ردیابی می‌کند، درواقع سهام آتی نیز با قیمت بیت کوین صعودی و نزولی می‌شود.

در قراردادهای آتی توافق نامه هایی برای خرید و فروش بیت کوین در قیمت و زمان مشخص وجود دارد و هنگامی که قرارداد منقضی می‌شود یکی از طرفین باید بیت کوین را به قیمت توافق شده بخرد یا بفروشد.

معمولا قیمت قراردادهای آتی بیت کوین با قیمت بیت کوین حقیقی کمی تفاوت دارد. زیرا قیمت قراردادهای آتی بر اساس نرخ تسویه حساب معامله گران آتی محاسبه می‌شود و هرچقدر تعداد افرادی که بر روی رشد قیمت بیت کوین شرط ببندند، ارزش این قراردادهای آتی بالاتر از قیمت بیت کوین در بازار خواهد بود و بالعکس.

تفاوت های ETF اسپات با فیوچرز

ETF اسپات: پشتوانه ی بیت کوین واقعی، رابطه ی مستقیم با قیمت لحظه ای بیت کوین، نیازمند نگهداری و ذخیره امن بیت کوین ها توسط کارگزاری

ETF فیوچرز: بدون نیاز به پشتوانه بیت کوین واقعی، به صورت قراردادی، قیمت تحت تاثیر بازار فیوچرز، بدون نیاز به فضای نگهداری برای بیت کوین

ETF ارز دیجیتال

 

قوانین ETF ارز دیجیتال

تا تاریخ انتشار این مقاله، هیچ صندوق ETF بیت کوینی در ایالات متحده آمریکا تائید نشده است اما شرکت های بزرگی مانند BlackRock،  Ark Invest، Fidelity و …. درخواست خود را ارسال کرده اند اما توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده رد شده اند.

دلیل رد شدن این درخواست ها توسط SEC بیشتر داشتن پتانسیل دستکاری در بازار، قوانین فدرال رزرو و عدم گزارش دهی دقیق عنوان شده است.

به احتمال زیاد درخواست های ETF توسط سازمان SEC تائید خواهد شد اما زمان آن مشخص نیست و این احتمال وجود دارد که در سال 2024 تائید شود.

در صورت تائید این درخواست ها توسط SEC، صندوق های ETF بیت کوین همانند سایر سهام ها در بازار بورس ایالات متحده آمریکا قابل معامله خواهد بود و تابع قوانین بورس ایالات متحده آمریکا می باشند.

 

سخن پایانی

تائید صندوق های‌ قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین باعث ورود حجم زیادی از سرمایه به بازار ارزهای دیجیتال و رشد آن می شود و می تواند باعث پذیرش ارزهای دیجیتال به صورت گسترده تر شود. اما در بلند مدت این امکان وجود دارد که باعث متمرکز شدن بازار کریپتوکارنسی شود که این امر، خلاف ذات غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال می باشد. به نظر شما تائید ETF ارزهای دیجیتال چه تاثیری در بلند مدت خواهد  داشت؟

 

دیدگاه‌ها ۱
ارسال دیدگاه جدید