اهرم (leverage) در ارز دیجیتال چیست؟ + نکات بسیار مهم آن

اهرم (leverage) در ارز دیجیتال چیست؟ + نکات بسیار مهم آن

برای معامله کردن لازم است تا شما با قابلیت ها و ابزارهایی که در دسترس دارید آشنایی کامل داشته باشید. اهرم یا لوریج یکی از این ابزارهای جذابی است که در اختیار معامله گران قرار گرفته است. ممکن است شما تا حدودی با ویژگی های اهرم در بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) آشنایی داشته باشید اما اگر قصد دارید تا کامل در مورد این قابلیت بدانید یا برای شما سوال پیش آمده است که لوریج یا اهرم در ارز دیجیتال چیست؟ در ادامه با آکادمی اینوستپ همراه باشید تا با این قابلیت صرافی‌ها به صورت کامل آشنا شویم.

 

مفهوم اهرم یا لوریج در ارز دیجیتال

اهرم یا لوریج در ارز دیجیتال ابزاری است که صرافی در اختیار معامله گران قرار می‌دهد تا معامله گران بتوانند با چند برابر سرمایه خود معامله کنند. به زبان ساده لوریج وامی است که از صرافی می‌گیریم. در واقع زمانی که شما برای انجام معامله پول کافی نداشته باشید با استفاده از لوریج می توانید کسری سرمایه خود را جبران و شروع به معامله کنید.

هدف استفاده از لوریج افزایش حجم معامله و چند برابر کردن سود می‌باشد.

هر صرافی ارز دیجیتال، قوانین خاص خود را در مورد استفاده از اهرم دارد و معمولا صرافی‌ها، بیشتر از لوریج 125 را در اختیار معامله گران قرار نمی‌دهند. لوریج در صرافی‌ها معمولا به صورت تابعی از x نمایش داده می‌شود. برای مثال لوریج 5 به صورت 5x نمایش داده می‌شود. این مقادیر میزان چند برابر شدن سرمایه شما را نشان می‌دهد.

برای مثال اگر 1000 دلار سرمایه دارید و می‌خواهید که یک معامله جدید باز کنید و از اهرم 5x استفاده کنید، سرمایه شما به 5000 دلار افزایش پیدا خواهد کرد و سود و زیان شما به همان نسبت کم و زیاد خواهد شد. از اهرم می توانید هم در معاملات فیوچرز (مشتقات) و هم معاملات مارجین استفاده کنید.

به این نکته توجه کنید که هرچقدر میزان اهرمی که استفاده می‌کنید بالاتر باشد، ریسک شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد، درنتیجه حتما میزان ریسک خود را کنترل کنید. به افرادی که مایل به استفاده از لوریج در ارز دیجیتال هستند به دلیل آن که کار نسبتا پر ریسکی است خواندن این مقالات: کنترل طمع و کنترل استرس در ترید توصیه می‌شود.

 

معامله با اهرم در ارز دیجیتال

برای معامله با لوریج، ابتدا معامله گر باید مقداری سرمایه اولیه در حساب معاملاتی خود داشته باشد. برای مثال اگر می خواهید که یک معامله به ارزش 5000 دلار باز کنید و از لوریج 5x استفاده کنید، سرمایه شما باید 1000 دلار باشد تا بتوانید این معامله را انجام دهید.

این سرمایه 1000 دلاری شما در نزد صرافی به عنوان وثیقه گذاشته می شود و اگر موقعیت معاملاتی شما سود ده باشد و معامله را ببندید صرافی سود شما به اضافه سرمایه اولیه شما را به شما برمی‌گرداند و تنها کمیسون خود را از معامله دریافت خواهد کرد اما در صورتی که شما در این معامله زیان کنید، صرافی زیان، به اضافه کمیسیون را از سرمایه شما کم کرده و باقی مبلغ را به شما برمی‌گرداند. در صورتی که زیان شما افزایش پیدا کند و سرمایه شما به صورت کامل در معامله از دست برود، به اصطلاح شما لیکوئید شده‌اید و تمام سرمایه ای که درگیر آن معامله کرده اید را از دست داده‌اید.

هر چقدر اهرمی که استفاده می‌کنید بیشتر باشد، صرافی کمیسیون بیشتری می‌گیرد و همچنین ریسک لیکوئید شدن شما با کوچکترین نوسان قیمتی افزایش پیدا می‌کند.

همچنین هر چقدر معاملات اهرم دار شما تعداد روزهای بیشتری باز باشد، به ازای هر روز بر مقدار کمیسیون دریافتی صرافی افزایش پیدا می‌کند و حتی ممکن است معامله ای را که با سود بسته‌اید به دلیل کمیسون زیاد صرافی با ضرر به اتمام برسانید.

 

نحوه محاسبه زود و زیان با اهرم در ارز دیجیتال

اگر در معامله هایتان از اهرم استفاده کنید سود و زیان شما با توجه به اهرمی که استفاده کرده اید چند برابر خواهد شد. برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید شما 5000 دلار سرمایه اولیه دارید و قیمت یک عدد اتریوم برابر با 5000 دلار می باشد و شما یک عدد اتریوم خریداری می کنید. اگر پس از مدتی قیمت اتریوم به 5100 دلار برسد و شما سود کنید، دو حالت وجود دارد:

  1. بدون استفاده از اهرم: در این صورت با فروش اتریوم شما 100 دلار سود کرده اید.
  2. با استفاده از اهرم 10: در این صورت سود شما با فروش اتریوم 10 برابر خواهد شد، که می‌شود 1000 دلار سود.

حالا اگر قیمت اتریوم به 4900 دلار برسد و شما ضرر کنید:

  1. بدون استفاده از اهرم: در این صورت با فروش اتریوم شما 100 دلار ضرر خواهید کرد.
  2. با استفاده از اهرم 10: در این صورت ضرر شما با فروش اتریوم 10 برابر خواهد شد، که می شود 1000 دلار ضرر.

بنابراین استفاده از اهرم مانند یک تیغ دو لبه عمل می‌کند و می تواند هم سود شما را چند برابر کند و هم باعث چند برابر شدن ضرر شما شود.

 

محاسبه ی اهرم در ارز دیجیتال

 

مزایا و معایب استفاده از لوریج در فارکس

استفاده از اهرم در مارکت کریپتوکارنسی مزایا و معایب خاص خود را دارد که در ادامه با چند مورد از آن‌ها آشنا خواهیم شد.

مزایا

  • افزایش قدرت خرید: استفاده از اهرم، قدرت خرید معامله گران را افزایش می دهد. این مورد برای افرادی که سرمایه اولیه محدودی دارند بسیار حائز اهمیت می‌باشد، زیرا می‌توانند کمبود سرمایه خود را با استفاده از اهرم جبران کنند.
  • افزایش سود: استفاده از لوریج می تواند سود معامله گران را چند برابر کند.

معایب

  • افزیش کارمزد: هرچقدر اهرمی که استفاده می‌کنید بالاتر باشد، کارمزدی که صرافی از شما می‌گیرد به شدت افزایش پیدا می‌کند.
  • افزایش خطر لیکوئید شدن: اگر از اهرم‌های بالا استفاده کنید، احتمال اینکه با کوچترین نوسان قیمتی لیکوئید شوید افزایش می‌یابد.
  • افزایش ضرر: همانطور که اهرم سود شما را چند برابر می‌کند، زیان شما را هم چند برابر خواهد کرد.

 

آیا معاملات اهرم دار برای همه تریدرها مناسب است؟

اگر جزو افراد مبتدی هستید و جدیدا شروع به کار کرده اید بهتر است که از اهرم استفاده نکنید و یا از لوریج های پایین استفاده کنید زیرا استفاده از لوریج به دانش و مهارت بالا و همچنین مدیریت ریسک و سرمایه مناسبی نیاز دارد. پس استفاده از اهرم به معامله گران مبتدی توصیه نمی‌شود.

همچنین بهتر است که ابتدای کار یک حساب آموزشی (دمو) ایجاد کنید و در آن معاملات خود را انجام دهید. اینگونه می‌توانید تا حدودی با لوریج و میزان سود و زیان آن آشنایی داشته باشید.

افرادی که علاقه‌مند به یادگیری مدیریت سرمایه در بازارهای مالی هستند، دوره‌ی مدیریت سرمایه و بودجه‌بندی به بهترین روش ممکن مدیریت سرمایه را به علاقه‌مندان آموزش می‌دهد.

 

صرافی های اهرم دار ارز دیجیتال

می‌توان گفت که تمام صرافی‌های خارجی از جمله Binance ،ByBit ،dydx ،HTX، صرافی Mexc و … معاملات اهرم‌دار را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند.

همچنین برخی از صرافی‌های ایرانی مانند صرافی نوبیتکس و … جدیدا معاملات اهرم‌دار و دو‌طرفه را به پلتفرم‌های معاملاتی خود اضافه کرده‌اند اما نکته‌ای که وجود دارد این است که صرافی‌های ایرانی معمولا اهرم‌های کوچک مانند 5x را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با مفهوم اهرم (لوریج) در ارز دیجیتال آشنا کنیم. همانطور که گفتیم استفاده از لوریج مزایا و معایب خاص خود را دارد و استفاده از آن به مهارت و تجربه بالایی نیاز دارد اما مهمترین نکته ای که باید در معاملاتتان به آن پایبند باشید مدیریت ریسک و سرمایه  و توانایی کنترل احساسات مانند ترس و طمع می باشد تا بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید