اهرم (leverage) در فارکس چیست؟ و چگونه کار میکند؟

اهرم (leverage) در فارکس چیست؟ و چگونه کار میکند؟

برای اینکه بتوانید در بازارهای مالی کار کنید باید با بعضی از اصطلاح‌ها و مفاهیم آن آشنایی کاملی داشته باشید. لوریج یا اهرم یکی از اون مفاهیم جذاب برای معامله‌گران بازارهای مالی محسوب می‌شود و شاید برای شما سوال پیش آمده که مفهوم اهرم در فارکس چیست؟ در ادامه با آکادمی اینوستپ همراه باشید تا به صورت کامل به این مفهوم بپردازیم.

لوریج یا اهرم در فارکس یعنی چه؟

اهرم یا لوریج ابزاری است که بروکر (کارگزاری) در اختیار معامله گران قرار می‌دهد تا معامله‌گران بتوانند با چند برابر سرمایه خود معامله کنند. به زبان ساده لوریج وامی است که از بروکر می‌گیریم. در واقع زمانی که شما برای انجام معامله پول کافی نداشته باشید با استفاده از لوریج می‌توانید کسری سرمایه خود را جبران و شروع به معامله کنید.

مقدار ضریب لوریج تابع قوانین بروکر و میزان درخواست معامه گر می‌باشد و معمولا از ضریب 1:50 تا مقدار 1:2000 متغییر می‌باشد.

برای مثال اگر سرمایه اولیه شما 1000 دلار باشد با ضریب 1:100 شما توانایی معامله 100،000 دلاری را خواهید داشت. اما یک نکته بسیار مهمی وجود دارد؛ زمانی که میزان ضرر معاملاتی شما از سرمایه اولیه شما بیشتر شود معامله به صورت خودکار بسته خواهد شد. در واقع شما حق ضرر کردن با سرمایه بروکر را ندارید و معامله شما تا زمانی باز خواهدماند که سرمایه اولیه شما صفر نشده باشد و به محض اینکه ضرر معاملاتی شما با سرمایه شما برابر شود معامله خود به خود بسته خواهد شد. همچنین اگر شما در معامله ای سود کنید، بروکر حق برداشت از سود شما را نخواهد داشت و فقط مقدار مشخصی کارمزد یا کمیسیون دریافت خواهد کرد.

مزایا و معایب استفاده از لوریج

همانطور که استفاده از لوریج می‌تواند برای معامله گران جذاب باشد اما معایبی هم به همراه دارد و می‌تواند مانند یه تیغ دو لبه عمل کند.

یکی از مزایای استفاده از لوریج این است که شما با مقدار کمی از سرمایه خودتان می‌توانید معاملات حجم بالا باز کنید و با نوسان کم قیمت مقداری زیادی سود بدست بیاورید. برای مثال با لوریج 1:100 اگر شما تنها یک درصد سود کنید درواقع 100 درصد در آن معامله سود کرده‌اید اما لوریج بالا به همان نسبتی که می‌تواند سود شما را چندین برابر کند، می‌تواند ضرر شما را هم چندین برابر کند و باعث از بین رفتن تمام سرمایه شما شود.

یکی دیگر از مزایای استفاده از اهرم این است که اگر معامله ی باز داشته باشید، بخش دیگری از سرمایه اصلی شما آزاد می‌ماند و شما قادر خواهید بود به صورت همزمان چندین معامله باز کنید اما این نکته را به خاطر بسپارید که هرچقدر تعداد معاملات شما افزایش پیدا بکند ریسک شما هم افزایش پیدا خواهد کرد.

لوریج در فارکس چیست؟

لوریج مناسب در فارکس (بهترین لوریج در فارکس چیست؟)

استفاده از لوریج در بازار فارکس جزو ضروریات می‌باشد اما باید آن را مدیریت کرد تا ریسک معاملات به کمترین مقدار برسد.

برای اینکه بتوانید بدون اهرم معامله کنید حداقل باید سرمایه 1000 دلاری داشته باشید تا بتوانید با کمترین حجم یعنی 0.01 لات معامله ای باز کنید اما لوریج این امکان را می‌دهد تا با سرمایه کم وارد معامله شوید.

برای انتخاب اهرم مناسب دو فاکتور سرمایه اولیه و مدیریت سرمایه مهم می‌باشد.

با توجه به سرمایه اولیه و رعایت مدیریت ریسک وسرمایه بهتر است اهرمی بین 100 الی 500 را انتخاب بکنید تا ریسک شما کاهش پیدا بکند.

در جدول زیر می‌توانید سرمایه اولیه لازم (مارجین لازم) برای باز کردن یک معامله یک لاتی را بر اساس لوریج های مختلف مشاهده کنید.

سرمایه لازم

حجم (سایز) معامله

لوریج یا اهرم

100،000$ 100،000$ 1:1
50،000$ 100،000$ 1:2
2،000$ 100،000$ 1:50
1،000$ 100،000$ 1:100
500$ 100،000$ 1:200
250$ 100،000$ 1:4000

تفاوت لوریج با مارجین

مارجین به زبان ساده در واقع همان سرمایه اولیه ای است که ما نزد بروکر به عنوان وثیقه می گذاریم تا بتوانیم معامله انجام دهیم و لوریج در واقع قابلیتی است که بروکر در اختیار معامله گران قرار می دهد تا آن ها بتوانند معاملات با حجم بالا (با چند برابر سرمایه خود) را انجام دهند و به نوعی کسری بودجه را جبران و سود خود را چند برابر کنند.

آیا معاملات اهرم دار برای همه تریدرها مناسب است؟

استفاده از اهرم در بازار فارکس جزو ضروریات می‌باشد و برای معامله بدون لوریج در فارکس به سرمایه بسیار زیادی نیاز دارید. اما بهتر است تا از اهرم‌های کوچکتر استفاده کنید و حتما مدیریت سرمایه و کنترل استرس و کنترل طمع در معاملات خود را در حد خوبی بالا ببرید.

مدیریت سرمایه در دوره‌ی مدیریت سرمایه و بودجه‌بندی به بهترین روش ممکن برای شما عزیزان آموزش داده شده است.

آموزش استفاده از لوریج در فارکس

برای تعیین لوریج، شما باید وارد اکانت خود در سایت کارگزاری شوید و پس از افتتاح حساب معاملاتی مد نظر، لوریج آن حساب را از سایت کارگزاری تعیین کنید. اگر از قبل حساب معاملاتی دارید باید حسابی که می‌خواهید در آن معامله کنید انتخاب کرده و سپس لوریج را تعیین کنید. پس از آنکه لوریج را تعیین کردید تمام معاملات شما در آن حساب معاملاتی با لوریج تعیین شده شما انجام خواهد شد. در واقع شما قادر به تغییر لوریج از پلتفرم متاتریدر نیستید و برای تغییر لوریج باید وارد اکانت خود در سایت کارگزاری شوید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با مفهوم لوریج (اهرم) در بازارهای مالی آشنا کنیم. استفاده از لوریج در یک قابلیت جذاب و ضروری برای معامله گران فارکس می‌باشد و می‌تواند باعث سودآوری شود اما حتما به این نکته توجه داشته باشید که در صورت عدم رعایت مدیریت ریسک و سرمایه این ویژگی جذاب می‌تواند سرمایه شما را به صورت کامل نابود کند پس مدیریت سرمایه را در الویت کار خود قرار دهید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید